امروزه نماد شهرهای بزرگ و پیشرفته ساختمان‌های بلند و آسمان‌خراش‌هایی با نمای جذاب است.رنگ‌آمیزی نما و نقاشی نمای یک ساختمان از مهمترین اصول زیبایی آن و همچنین یکی از فاکتورهای اصلی زیباسازی فضای شهری است، بنابراین انجام اموری نظیر رنگ آمیزی و نقاشی نما ساختمان ها از جمله مواردی است که معماران و کارشناسان دکوراسیون خارجی به آن اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.با توجه به ارتفاع بلند ساختمان‌ها در شهرهای بزرگ انجام این کار بسیار پرخطر و تخصصی به نظر می‌رسد، در این مقاله قصد داریم به بیان جزئیاتی در مورد کار در ارتفاع و به ‌ویژه انجام خدمات رنگ‌آمیزی نما بپردازیم.

خدمات کار در ارتفاع چیست و چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام خدماتی نظیر  رنگ‌آمیزی نما، نقاشی نما، نماشویی، رنگ‌آمیزی نما، پیچ و رولپلاک سنگ نما، تعمیرات نمای ساختمان، نانو تکنولوژی ، آب‌بندی و درزگیری نما از جمله مواردی است که برای انجام آنها در ساختمان‌های بلند نیاز به تخصص و تجربه بالا است، شرکت‌های خدماتی برای انجام امور ذکر شده از ابزارهای تخصصی و کارشناسان ماهر و باتجربه استفاده می‌کنند.

 استفاده از راپل برای انجام اینگونه امور از جمله ابزارهای خاص است که برای انجام خدمات برای نمای ساختمان‌های بسیار بلند از آنها استفاده می‌شود و یا نصب داربست برای انجام امور که در ساختمان‌های نسبتا بلند شایع است و در شرکت‌های خدماتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایمن و استاندارد بودن این تجهیزات و همچنین تجربه و مهارت پرسنلی که از آنها استفاده می‌کنند از جمله موارد دیگری است که کیفیت خدمات کار در ارتفاع را ارتقاء می‌بخشد.یکی از تخصصی‌ترین اموری که به عنوان خدمات کار در ارتفاع تقاضای زیادی دارد، رنگ‌آمیزی نمای ساختمان است، این کار تخصصی از جمله مهمترین اموری است که برای انجام آن باید از یک متخصص با تجربه در زمینه رنگ‌آمیزی، شناخت اصول دکوراسیون نما و همچنین انجام خدمات کار در ارتفاع کمک بگیرید.

اهمیت نقاشی و رنگ‌آمیزی نما

نمای بیرونی ساختمان مهمترین اصل زیبایی شناسی شهری است، به همین دلیل است که در کلانشهرهای بزرگ و پیشرفته به این مولفه اهمیت زیادی می‌دهند و برای انجام امور مربوط به رنگ‌آمیزی نما، نقاشی نما از متخصص‌ترین افراد استفاده می‌کنند.

رنگ زدن نما چه کمکی به ما می‌کند؟

رنگ‌ها و نماهای متفاوت می‌توانند ظاهر ساختمان‌ها و شهرها را از حالت کسل‌کننده و یکنواخت خارج کرده و انرژی و نشاط زیادی از این طریق در اجتماع ایجاد کنند. از طرفی یک رنگ‌آمیزی حرفه‌ای و بدون نقص می‌تواند نمای ساختمان را در مقابل اثرات منفی جوی محافظت کرده و از این طریق نیز در بهینه سازی امور مربوط به حفظ و نگهداری ساختمان کمک کند.

یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در ارتقاء و افزایش کیفیت ظاهری محل زندگی یا تجارت افراد همین نمای ساختمانی بدون نقص است، یک نمای منحصربه فرد از نظر رنگ یا کیفیت می تواند بیانگر میزان انضباط و نظم و همچنین نمایانگر اعتبار و خصوصیات واحدهای مسکونی، تجاری و اداری موجود در آن ساختمان باشد.

در واقع رنگ‌آمیزی نما، نقاشی نما و نمای بیرونی ساختمان هم دارای مزایای زیبایی شناختی و عملکردی برای آن ساختمان است. برخی از این موارد دارای اثرات زودبازده هستند و هم زمان با انجام آنها اثرات آنها را مشاهده می کنید، مثل تغییر رنگ نمای ساختمان که بلافاصله اثرات خود را از نظر زیبایی شناسی نشان می‌دهد و برخی از این موارد به عنوان اقدامات صرفه‌جویانه در هزینه ها اثرات خود را به مرور زمان ثابت می‌کند.

 برای مثال استفاده از متریال مرغوب در نماسازی ساختمان و یا رنگ آمیزی و روکش نانو از جمله مواردی است که به سالم ماندن نمای ساختمان در مقابل عواملی چون گرد و خاک و یا شرایط جوی کمک می‌کند و طول عمر آن را افزایش می‌دهد.

رنگ‌آمیزی نما، نقاشی نما

عوامل مهم در تصمیم‌گیری برای ایجاد تغییرات در نمای ساختمان

مهمترین عواملی که در ایجاد تصمیم‌گیری برای اعمال تغییرات در نمای بیرونی ساختمان تاثیرگذار هستند از این جمله است:

1. رعایت اصول زیبایی شناسی شهری

بسیاری از ساکنان ساختمان‌های بلند به مسائلی چون زیبایی بیرونی و نمای ساختمان محل سکونت یا کار خود اهمیت زیادی می‌دهند، برای مثال هنگامی که برای اولین بار به خانه جدید نقل مکان می‌کنند ممکن است از سلیقه ساکنین قبلی دلزده شوند.گاهی اوقات نیز بعد از گذشت چند سال از سکونت و اقامت در یک مکان بهتر است تغییراتی در نمای بیرونی آن انجام شود تا هم باعث ایجاد انرژی مضاعف در ساکنین شده و هم از نظر جلوه‌های بصری پیشرفت کرده باشد. رنگ‌آمیزی نما یکی از کارهایی است که برای شروع تغییر در دکوراسیون محل سکونت خود می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

2. بالا رفتن ارزش مادی ساختمان

وقتی یک ساختمان زیبا و تمیز با ظاهری نو و با کیفیت داشته باشید مطمئنا از نظر ارزش‌گذاری مادی نیز این مسئله تاثیرگذار خواهد بود، آنچه در اولین برخورد برای فروش یا اجاره یک ملک مورد بازبینی قرار می‌گیرد نمای بیرونی آن است، به همین دلیل رعایت جلوه‌های بصری در نمای ساختمان ارزش ساختمان را بیش از آنچه هست نمایان می سازد. بنابراین نباید از اهمیت رنگ‌آمیزی یا نقاشی نما غافل بود.

3. ایمن‌سازی نمای ساختمان از صدمات

نمای ساختمان‌ها در مقابل عواملی همچون شرایط جوی مثل برف و باران و باد و یا حوادث غیر مترقبه‌ای مثل آتش و سیل بسیار آسیب‌پذیر است، حتی اگر این عوامل تاثیر کوتاه مدتی روی نمای ساختمان نداشته باشند مطمئنا در بلندمدت اثرات خود را نمایان می‌سازند.

اما استفاده از رنگ با کیفیت در نقاشی و رنگ‌آمیزی نما می تواند نمای آن را در مقابل این عوامل تا حدود زیادی مقاوم سازد، در برخی موارد استفاده از مواد مخصوص نانو از ساختمان در مقابل عواملی چون نفوذ آب و رطوبت، کپک زدن نمای داخلی در اثر تاثیر بلندمدت رطوبت و نم و هزینه‌های گزاف ناشی از تعمیرات این صدمات مقاوم سازد.

می‌توان گفت رنگ آمیزی و نقاشی نمای ساختمان یکی از ارزان‌ترین راه ها برای جلوگیری از آسیبهای وارده به نمای ساختمان است، البته باید در نظر داشته باشید که همیشه ارزان ترین بازسازی‌ها بهترین انتخاب نیستند و گاهی نیاز است برای بهبود جلوه‌های بصری، مقاوم‌سازی و همچنین ارزش‌گذاری بالا برای ساختمان هزینه‌های بیشتری متقبل شوید که البته در طولانی مدت این مدل از هزینه‌ها بازهم به‌صرفه خواهد بود.

نکات مهم در انتخاب رنگ و مجری رنگ‌آمیزی ساختمان

همانطور که رنگآمیزی و نقاشی نما میتواند در زیباتر دیده شدن و همچنین مقاومت نمای ساختمان تاثیرگذار باشد، باید بدانید که عواملی وجود دارد که میتواند تاثیرات این تغییرات عمده را کوتاهتر و یا طولانیتر کند. نمیتوان از نقش اساسی و کلیدی انتخاب رنگ با کیفیت و یا استفاده از محصولات نانو در نماسازی و تغییرات نما غافل بود، همچنین نکته مهم و قابل تامل بعدی استفاده از یک مجری طرح کاملا با تجربه و دارای پرسنل مسئولیتپذیر است.هرچه شرکت خدماتی که برای کار نقاشی نما از آن کمک گرفتهاید مجهزتر و با تجربهتر باشد مطمئنا نتیجه کار بهتر خواهد بود و ارزش هزینهای که صرف میکنید را خواهد داشت. عواملی همچون کیفیت رنگآمیزی و یکدست بودن رنگ نما، استفاده از مواد با کیفیت و تجهیزات تخصصی مثل پیستوله بادی و برقی یا غلطک و قلمو و یا در موارد خاص استفاده از دستگاه airless، سرعت عمل بالا، انجام کار دقیق و منظم طبق برنامه، استفاده از نیروی کار ماهر و با تجربه تاثیر بسیاری در کیفیت و زیباتر دیده شدن نما خواهند داشت.

انواع رنگ‌آمیزی نمای ساختمان

برای رنگآمیزی نمای ساختمان راههای گوناگونی وجود دارد که انتخاب آن به شرایط ساختمان و نوع رنگی که برای نقاشی نما به کار برده میشود بستگی دارد، رنگآمیزی با پیستوله، غلطک، قلمو یا ابزارآلات خاص از جمله دستگاه airless راههایی است که برای انجام رنگآمیزی نما از آنها استفاده میشود.

مراحل نقاشی نما چیست و چگونه پیش می‌رود؟

وقتی تصمیم به تغییر رنگ نمای ساختمان گرفته میشود، برای انجام نقاشی نما مراحلی باید طی شود که شامل موارد زیر است:

در ابتدا نمای ساختمان را از هرگونه آلودگی از جمله گرد و غبار، دوده، نمزدگی و امثال آن پاک میکنند، این کار به وسیله دستگاه واترجت انجام میگیرد و نمای ساختمان به این وسیله کاملا شستشو میشود، بعد از شستشو نوبت تعمیرات است.

بخشهایی از نمای ساختمان که دچار ریزش، ترکخوردگی، پوسته شدن و یا آثار خراش و صدمات این چنینی است را به وسیله بتونه پوشانده و سطح  کار را کاملا صاف و یکدست میکنیم، بعد از این که نمای ساختمان کاملا یکدست و صاف شد و بتونههای به کار رفته برای تعمیر به طور کامل خشک شدند عملیات زیرسازی صورت میگیرد که شامل استفاده از پرایمر به عنوان زیرساز است.

این کار از آن جهت انجام میگیرد که رنگ اصلی پوشش خوبی روی سطح کار داشته باشد و اصطلاحا یکدستتر باشد، بعد از پرایمر نوبت انتخاب رنگ و عملیات نقاشی نما است، که با توجه به شرایطی که ذکر کردیم انتخاب نوع رنگآمیزی صورت گرفته و عملیات نقاشی نما انجام میگیرد. گاهی اوقات برای بالاتر رفتن کیفیت کار و جلوگیری از ایجاد صدمات ناشی از شرایط جوی و گرد و غبار از روکش نانو نیز استفاده میشود تا نمای ساختمان در مقابل صدمات احتمالی از این دست مقاومت خوبی داشته باشد.

سایر خدمات کار در ارتفاع

انجام خدماتی مثل رنگ‌آمیزی نما، نقاشی نما، درزگیری، پیچ و رولپلاک نما،شستشوی نما، استفاده از لایه نانو، سنگکاری و نورپردازی نما و یا سندبلاست و آجرنما کردن نمای ساختمان و یا تعمیرات و تعویض لامپهای سوخته از جمله موارد دیگری است که میتوان انجام آنها را به شرکتهای خدماتی کار در ارتفاع سپرد.

در انتخاب شرکتهای مجری حتما باید به عواملی مثل مسئولیتپذیر و متعهد بودن پرسنل، تجربه و مهارت بالا، استفاده از تجهیزات استاندارد و ایمن و همچنین نظم و انضباط و برنامهریزی دقت داشته باشید تا کار خدماتی نمای ساختمان شما با کیفیت و ضمانت لازم صورت گرفته و از نتیجه کار رضایت کامل و کافی داشته باشید.

پست های پیشنهاد شده